27 C
Скопје
недела, јули 5, 2020
Tags Џамија

Ознака: Џамија

(ВИДЕО) Заев: Да, џамијата во Охрид е дивоградба, но ќе ја...

Премиерот Зоран Заев е свесен и признава дека новоизградената џамија во Охрид е дивоградба, но поради приближувањето на изборите тој учествуваше во нејзиното свечено...

Инцидент во џамија во кичевско: Судија од Aпeлaција во Скопје нoкаутирал...

Kpвaв инцидент се случил во џамија во селото Лисичани во општина Пласница, кичевско, на почетокот на овој месец откако дошло до распpaвија помеѓу две групи...

Заев поканет на отворањето и легализирањето на дивоградбата во Охрид

ЗАВРШИ ИЗГРАДБАТА НА МИНАРЕТО НА АЛИ ПАШИНАТА ЏАМИЈА Заврши изградбата на минарето на Али пашината џамија во Охрид, информира дописничката на Сител од Охрид. Таа информира...

Џамијата во Охрид изградена, дозвола за градба нема, хаосот во градот...

Додека институциите со години си ги префрлаат надлежностите и замижуваат пред проблемот, изградбата на Алипашината џамија привршува. Без дозвола за градба минарето уште пред...

Здружението „Совест” обвинува: Минарето на Али-пашината џамија во Охрид пак се...

Не запира нелегалната изградба на минарето на Али-пашината џамија во Охрид, обвинуваат од Здружението „Совест”. Оттаму велат премиерот вети стопирање на изградбата, а решавање на...

Ердоган најави можност Света Софија да ја преименува во џамија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека постои можност поранешната црква „Света Софија“ во Истанбул, која моментално е музеј, да ја преименува во џамија...

Напад во џамии во Нов Зеланд – напаѓачот објави видео во...

Еден од терористите кој го изврши нападот во џамии во новозеландскиот град Крастчрч објавил видео во живо на Фејсбук. Клипот е маркиран за време...

Шпански националисти ја нападнаа главната џамија во Гранада

Главната џамија во Гранада вчера беше нападната од група крајнодесничарски млади луѓе, кои фрлаа димни бомби и скандираа ксенофобични и антиисламски слогани, соопштија шпанските...

Германци протестираат против изградба на џамија со поставување крстови

Група демонстранти поставија неколкуметарски дрвени крстови во градот Ерфурт во германската покраина Туринген, каде што локалната муслиманска заедница планира изградба на џамија. Како што јави...

Најмалку 27 загинати при самоубиствен напад во џамија во Авганистан

Најмалку 27 лица загинаа, а над 35 се ранети денеска при самоубиствен бомбашки напад во шиитска џамија во западниот дел на авгаинстанскиот главен град...

Популарно