16.1 C
Скопје
вторник, април 7, 2020
Tags Божиќ

Ознака: Божиќ

Започнуваат 12-те некрстени денови: Од Божиќ па се до Водици овие...

Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши сили и демони: караконџоли, тарамбаба, гревогазец, ѓаволица, чума...

ВИДЕО: Магични и празнични – ТОП 5 најсподелувани песни за Среќен...

Православните христијани денес го слават еден од најголемите верски празници, Рожденството Христово - Божиќ. Социјалните мрежи се полни со празнични песни со кои се...

Божиќно послание на г.г.Стефан: Да не дозволиме некој да го отуѓува...

Господин господин Стефан испрати божиќно послание за големиот празник Божиќ, денот на радоста и мудроста на нашата вера. Денес е денот на радоста, денот кога...

Христос се роди! Вистина се роди! За многу години Божиќ!

Денеска, 7 јануари, е големиот христијански празник Божик, Рождество Христово, односно денот на раѓањето на Исус Христос, а го слават православните христијани кои се...

ВИДЕО: Кој, според хороскопот, е совршениот филм за вас за Божиќните...

Покрај изобилство на толку неверојатни филмови, некогаш е тешко да одлучиме кој е најдобриот за нас. Сепак, астрологијата секогаш има совети за нас, па...

До вечер вратете се што е позајмено и смирете со сите...

Бадник се прославува ден пред Божиќ и претставува последен и најстрог ден на божиќниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на...

ВИДЕО: Објавен новиот видео запис за божиќна каланда – коледарска песна...

Како што беше најавено, видео записот за божиќната каланда – коледарска песна „Христос се роди денес“, со благослов и соработка на Бигорскиот манастир веќе...

Доаѓа Божиќ: Честитајте го празникот со овие убави божикни пораки

Денес и утре православните христијани ги слават големите празници Бадник и Божиќ. Освен традиционалната бадникова вечер во пресрет на Божиќ, многумина си разменуваат и...

ЧЕСТИТ БАДНИК: Ден на очекување на радосната вест за Христовото раѓање

Македонскиот народ со многу внимание го празнува Божик, денот на Христовото раѓање. Обичаите што се изведуваат на овој празник се остатоци од минатото, но поголемиот...

Божиќно послание на г.г. Стефан: Да го чуваме тоа што ни...

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати Божиќно послание по повод претстојните празници. Возљубени чеда во...

Популарно