18 C
Скопје
среда, февруари 26, 2020
Tags Али Ахмети

Ознака: Али Ахмети

Ахмети организира средба со лидерите на албанските парламентарни партии

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска ги покани лидерите на албанските парламентарни партии на заедничка работна средба за да се разгледа имплементацијата на програмските...

Коха: Владата на Заев ќе падне во септември?!

Владата на Зоран Заев, се очекува да се соочи со гласање за доверба во септември, а тоа може да биде лошо доколку нацрт-законот за...

ВИДЕО: Уредувањето на албанскиот јазик како втор официјален ќе биде еден...

Уредувањето на албанскиот како втор официјален јазик ќе биде еден од првите приоритети на новата влада. Ова го потврди и лидерот на ДУИ Али...

АХМЕТИ СТРАВУВА ОД НОВИ НЕМИРИ: Можни дестабилизации во земјата поради нечии...

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на синоќешната средба со амбасадорите на ОБСЕ, како што се наведува во партиското соопштение, изразил загриженост за можноста на...

Ахмети: Изборот на Џафери е легитимен и потврден од САД

Изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија е легитимен, за тоа имаме поддршка од САД, изјави лидерот на ДУИ Али...

ДУИ не дозволува Заев да седи на два стола: Повлекување на...

Партијата на Али Ахмети размислува за можно повлекување на потписите за поддршка на владата во најава на Зоран Заев поради повлекувањето на лидерот на...

Ахмети: Треба да се внимава политичката криза да не прерасне во...

Изнаоѓање можности како да се надмине ситуацијата во Македонија и замјата да се врати во нормала со функионални институции, побарале еврокомесарот Јоханес Хан и...

ДУИ СЕ ПИШМАНИ: Без договор со ВМРО-ДПМНЕ, Ахмети не сака седница...

Иако се очекуваше тоа да се случи до крајот на неделата, партиите по сѐ изгледа нема да избрзуваат со седницата на која е предвидено...

Ахмети: Албанскиот јазик ќе се користи секаде – банкнотите ќе бидат...

Албанскиот јазик ќе се користи во државните институции и банкнотите, а Албанец ќе биде претседател на Собранието – вели првиот интегративец Али Ахмети во...

Ангелов: Албанците да ја повлечат платформата, бараме средба со Ахмети (ВИДЕО)

Лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов побара од албанските партии да ја повлечат платформата поради тоа што Албанците во Македонија имаат многу по приоритетни барања...

Популарно