6.6 C
Скопје
вторник, март 19, 2019
Tags Алексис Ципрас

Ознака: Алексис Ципрас

Ципрас: Со Преспанскиот договор дадовме удар на национализмот

Договорот од Преспа беше тежок договор, бидејќи удри по ножот на национализмот и квази патриотизмот, рекол грчкиот премиер Алексис Ципрас, во говор посветен на...

Заев: Очекуваме посета на Ципрас во март или април

За прва посета на грчкиот премиер на Скопје можеби уште во март или април, но и за посета на Атина со владиниот авион на...

Заев и Ципрас ќе бидат наградени за промената на името

Наградата „Ewald von Kleist“ на Минхенската безбедносна конференција, оваа година, ќе им биде доделена на Зоран Заев и Алексис Ципрас за Договорот од Преспа,...

Ципрас откри што е најважно за него и за премиерот на...

Со Договорот од Преспа придонесуваме за мирен соживот, солидарност, соработка, пријателство и мир меѓу двата народи, но и во поширокиот регион и тоа е...

Заев и Ципрас номинирани за Нобелова награда за мир за 2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, се номинирани за Нобеловата награда за мир за 2019 година од страна на...

Ципрас: Северна Македонија, која се роди денес, ќе биде земја пријател

Северна Македонија, која се роди денес ќе биде земја пријател, напиша премиерот на Грција, Алексис Ципрас, на неговиот официјален Твитер профил, кусо по соопштувањето...

Заев ја честита Северна: Честито, пријателе Ципрас

Честито мој пријателе, заедно со нашите народи испишавме историска победа, му порача предмалку на „Твитер“ премиерот Зоран Заев на грчкиот колега Алексис Ципрас. Нека е...

Ципрас ја спомна Мирка Гинова и Абецедарот во грчкиот Парламент

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР ГИ ПОТСЕТИ ГРЧКИТЕ КОМУНИСТИ НА „СЛАВОМАКЕДОНСКИОТ БУКВАР ШТО ГО ДЕЛЕА ВО ТАШКЕНТ“ Грчкиот премиер Алексис Ципрас во синоќешниот говор за време на расправата...

Ципрас: Ова е историски ден, се наоѓаме еден чекор пред историски...

Во овој момент се наоѓаме еден чекор пред историски настан, рече грчкиот премиер во неговото обраќање во грчкиот Парламент и додаде дека по речиси...

„Тајм“: Заев и Ципрас го туркаат Преспанскиот договор со стап, ЕУ...

ДОПОЛНИТЕЛНО ЗАСИЛУВАЊЕ НА ЕТНИЧКИТЕ ТЕНЗИИ ВО МАКЕДОНИЈА И ВО РЕГИОНОТ ЕУ можеби имала благородна намера кога притисна да се стави крај на спорот, но во...


Популарно