7.6 C
Скопје
среда, февруари 19, 2020
Tags Александар Македонски

Ознака: Александар Македонски

ЈАВНО Фељтон: Волшебна Македонија (2 дел) За Александар Македонецот

Секој петок на нашата страница можете да го читате фељтонот „Волшебна Македонија“. Пишува м-р Никола Ристевски, уредник на ЛОЗА (www.loza.com.mk) Фељтон на ЈАВНО: Волшебна Македонија За...

Коѕијас: Ознаката на споменикот на Александар дека е грчки херој е...

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, го поздрави поставувањето табли на спомениците на Александар Македонски, Филип Втори и Олимпија во Скопје. „Ознака...

Јоци: Ах бе сдсмовчиња, споменик за Александар Македонски во центарот на...

Новинарката Јорданка Ивановска-Јоци по повод поставувањето на таблите на споемениците во центарот на Скопје и отстранувањето на сонцето од Кутлеш ги потсети СДСМ дека...

ФОТО: По Сонцето од Кутлеш, Владата се откажа од Александар Македонски...

Започна поставувањето ознаки на спомениците, а се отстранува и Сонцето од Вергина од симболите на јавните институции и на јавните простори, но и од...

Историски роман „Александар Македонски“ – Библиска вистина за македонските корени и...

Александар Македонски во историјата ќе остане запаметен како најголем светски војсководец и непобеден воин, творец на новиот свет, на новиот поредок. Римјаните кои ќе...

Холанѓанец му оддржа лекција по историја на Заев: Премногу зборувате за...

Холанѓанец реагира на распродажбата на историјата од Зоран Заев. Адриан Ван Дер Флиер на Фејсбук му порача на Заев дека Македонија не краде историја...

Која била улогата на Македонците, а која на Грците во вoјскaта...

Како што е веќе познато, античкиот историчар Аријан напишал дека 30.000 Грци се бopeле на страната на Персија во битката против Александар. Вистина е дека...

Свечено откриен споменикот на Александар Велики во центарот на Атина

Во грчкиот главен град утрово свечено беше откриен споменикот на Александар Велики, во поинакво младо издание, а не како војник, откако 26 години беше...

Одговорот е Александар Велики, но погледнете го прашањето

Во британско детско квиз шоу, кое било неодамна било прикажувано во Швајцарија, се поставува и ова прашање. Како се викал македонскиот крал и лидер на...

Горазд Росоклија: АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

Познато е дека сè до почетокот на 3 век (пне), грчките филозофи и воопшто Грците, го делеле светот на Грци и оние што не...

Популарно