7.9 C
Скопје
сабота, април 4, 2020
Tags Александар Даштевски

Ознака: Александар Даштевски

Колумна на Александар Даштевски: ГOЛO ЗДРАВЈЕ, ЧИСТА БОЛЕСТ

Ако ве интересира некоја вест на порталот „НОВА”, кој е во сопственост или со сопственост на еден од ликовите од рекетарската група на Боки...

Колумна на Александар Даштевски: КОРУПТИВЕН МЕНТАЛЕН СКЛОП

Отворам „Facebook” сабајле на 29 Март и гледам ми излегува текст на порталот „Либертас” со некој лик (прв прат го гледам во животот), долу...

Колумна на Александар Даштевски: Бесценет маркетиншки потег

Целокупната македонска јавност со нетрпение го очекуваше ТВ дуелот помеѓу поранешниот премиер Зоран Заев и лидерот на опозицијата Проф. д-р Христијан Мицковски во петок...

Колумна на Александар Даштевски: Разорната моќ на „Fat Man“

Пред околу 1 месец, кога на поранешниот премиер му поставија прашање дали се плаши од нови бомби кои ги најави опозицијата, а кои ќе...

Колумна на Александар Даштевски: Нешто е труло во Законот за Јавно...

Насловот потсетува на израз во драмата на Шекспир- Хамлет „Нешто е труло во државата Данска“. Но и реалноста е таква. Во тоа време драмите...

Колумна на Александар Даштевски: Поништување на лустрацијата за лечење на фрустрација

Во последните три години упорно се обидуваме да го заборавиме нашето минато, а забораваме дека, народ кој ќе го заборави минатото, нема ни иднина....

Колумна на Александар Даштевски: Игра на кратко паметење

Бидејќи играта „All In” коцкањето со својот народ, за најзначајните национални интереси, поради влез, или датум за преговори со ЕУ е изгубена, иако со...

Колумна на Александар Даштевски: Вирус во правосудството

Сега ЕУ бара два услови од нас за да продолжи дискусијата за датумот за преговори. Тоа се Законите од областа на правосудството и нивната...

Колумна на Александар Даштевски: Куросава од „нашата држава”

Режисерот Акиро Куросава го снимил култниот филм „Рашомон“ за кој има добиено Оскар. Во него се представува една состојба, каде што повеќе ликови толкуваат...

Колумна на Александар Даштевски: Кога светците маршираат

Ова е композиција која го одбележа минатиот век, а популарна е и денес. Таа потекнува од Евангелието, а за прв пат ја снимил Луис...

Популарно