29 C
Скопје
сабота, јули 4, 2020
Tags Албанија

Ознака: Албанија

Димовски: Односот на Албанија е непочитување на нашиот ред и поредок...

Лудило од 19-ти век. Еди Крстач Рама и неговото право. Доколку на ваква постапка од страна на Албанија нема сериозна и одговорна постапка од страна...

Колумна на Љубомир Цуцуловски: ВОВЕДУВАЊЕ НА АПАРТХЕЈД

Проблемите во Македонија не само што се повторуваат, туку и се продлабочуваат. Затоа, бесмислено е нивно повторно аналзирање, бидејќи тоа би значело непотребно повторување...

Голем ден за македонското малцинство: Ќе се отвори културно – информативен...

Албанскиот парламент на денешната попладневна седница ја ратификува Спогодбата за отворање Македонски културно – информативен центар во Тирана. На седницата, за значењето на центрите кои...

Барање од Македонците во Албанија: Православен Божик да биде државен празник

Македонците и другите малцинства од православна веросповед во Албанија бараат 7 јануари да влезе во календарот на официјални празници. Како што објави весникот Илинден, гласило...

Најнови детали за земјотресот во Албанија: Повредени над 500 лица, уништени...

Заменик-министерот за внатрешни работи на Албанија, Равена Вода, соопшти дека 3.135 граѓани се евакуирани и 5.497 домови се тешко оштетени по катастрофалниот земјотрес во...

Албанците повторно без сон: Цела ноќ мали потреси, утрово силен земјотрес

Во Албанија по синоќешниот земјотрес кога во 22:36 минути ги потресе со јачина од 4.4 степени според Рихтер, следуваа серија малку послаби кои наликуваа...

Уште еден силен земјотрес ја погоди Албанија

Нов силен земјотрес е регистриран во Албанија. Според податоците земјотресот бил со магнитуда од 4.5 степени според Рихтеровата скала, јавуваат албанските медиуми. Епицентарот на земјотресот...

Повторно се стресе Албанија: За половина час два земјотреси

За половина час два земјотреси ја погодија Албанија.Првиот беше во 21 часот и 53 минути по локално грчко време со еприцентар 35 километри од...

Новинарка од Драч поминала 60 часа на терен, во „куфер“ го...

Албанската новинарка Клодијана Хакај, од Драч, поминала 60 часа на терен и тоа со тримесечно бебе. Бидејќи останала без стан во земјотресот, мислела дека...

Од минута во минута расте бројот на загинати во земјотресите во...

Се приведува кон крајот операцијата за потрага по преживеани и за извлекување на телата на загинатите во земјотресот што ја погоди Албанија, а до...

Популарно