-2 C
Скопје
петок, јануари 17, 2020
Вести Сведоштво на еден од преживеаните патници од несреќата на патот Скопје-Тетово (ВИДЕО)

Сведоштво на еден од преживеаните патници од несреќата на патот Скопје-Тетово (ВИДЕО)

0
3306

Голема трагедија ја потресе Македонија – патнички автобус на гостиварската компанија „Дурмо Турс“ вчера излета од автопатот Скопје-Тетово и се преврти кај селото Ласкарци.

Според последните информации, 14 лица го загубија животот во страотната несреќа на автопатот Скопје – Тетово која се случи вчера околу 17 часот, а петмина се борат за живот во скопските клиники.

Автобусот кој пренесувал 50-тина патници од Скопје за Гостивар, преминал преку заштитната ограда на автопатот на спротивната лента, по што ја пробил и последната банкина пред да се преврти покрај автопатот.

Телевизијата “Klan Macedonia” го објави сведоштвото на еден од преживеаните патници кој што откри дека е во стабилна состојба, а потоа откри и како се случила несреќата.

Според него, сѐ се случило за многу кратко време, автобусот наеднаш ја загубил контролата, по што излетал од патот.

Коментирај