Супа од телешки јазик

0
556

Состојки:

 • 1 телешки јазик
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 1 парче целер ситно исецкан
 • 1 ловоров лист
 • 1 лажичка црн бибер во зрно
 • 500 мл. јогурт
 • 500 мл. млеко
 • 1 лажица брашно
 • 1 жолчка
 • 100 мл. масло
 • 1 лажица лут црвен пипер

Подготовка:

 1. Измијте го јазикот убаво и ставете го да се вари заедно со морковот, кромидот, целерот, ловоровиот лист и црниот бибер. Кога ќе биде готово месото тргнете го од водата. Исцедете ја водата од сварениот зеленчук.
  2.Јазикот излупете го и исечете го на коцки. Ставете го да зоврие со една лажица од водата што сте ја исцедиле и посолете.
  3.Жолчката разбијте ја со брашното и додадете ги двата вида на млеко. Налевајте полека во оваа смеса од жешката супа и вратете ја за кратко на шпоретот.
  4.Сервирајте ја со црвен пипер  кој сте го пропржиле за кратко во загреано масло.

На здравје!

Коментирај