Стојаноска: Нема тело за помирување, тоа е тело за поткусурување

0
426

Задоцнет и непристоен е терминот за помирување, односно тело за помирување во Парламентот, рече Дафина Стојаноска член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ при своето гостување во „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија.

-Имаше многу моменти кои можеа да се искористат за старт на помирување и разговори, а не сега кога дојде во тесно мнозинството за договорот од Нивици, рече Стојаноска.

Според неа ова не е национално тело за помирување, туку за подмирување.

-Ова тело се направи кога притребаа гласови од ВМРО-ДПМНЕ. Таму се е селективно кој ќе вети глас, а кој нема. Таму тоа е тема и се бараат гласови. Тоа нема врска со помирување, рече Стојаноска.

Коментирај