Се појавија детали од договорот: Еве колку Модриќ заработи од освојувањето на Златната топка

0
432

Лука Модриќ во понеделникот ја доби Златната топка, награда за најдобар фудбалер во светот. Играчот на Реал во изборот на новинарите од целиот свет убедливо славеше пред Роналдо и Гриман.

Најк, еден од спонзорите на Модриќ, во негова чест дизајнираше посебни копачки„Golden Touch Mercurial 360“, а сега е откриено дека капитенот на хрватската репрезентација ќе добие и паричен бонус.

Според претходно договорениот спонорски договор мораат да му платат на Модриќ за Златната топка 800,000 евра, јавува „El Confidencial“. Заработката би требала да биде и поголема, бидејќи Најк е најголемиот спонзор на Модриќ, но не и едиснтвен.

Претходно Модриќ ги освои наградите за најдобар играч на Светското клупско првенство, Светско првенство и најдобар фудбалер во изборите на ФИФА и УЕФА.

Извор: sportski.mk

 

Коментирај