Русија ја зајакнува сириската воздушна одбрана по ракетниот напад на САД

0
396

Русија ќе работи на зајакнување на сириската воздушна одбрана, по нападот со крстосувачки ракети од страна на американската армија врз воздухопловна база во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

– Русија ќе ја зајакне ефективноста на системите за противвоздушна одбрана со заштита на клучната инфраструктура во Сирија во блиска иднина, изјави портпаролот на Министерството, Игор Конашенков.

Минатата година Русија соопшти дека испраќа моќен систем за противвоздушна одбрана, С-300, во Сирија главно за заштита на руски воено морски објекти во сирискиот пристанишен град Тартус.

Коментирај