РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач од костен

0
552

Потребни состојки за тесто:

 

6 белки
18 лажици шеќер
1 лажица оцет
3 -4 лажици мелени ореви

ПРВ ФИЛ:

6 жолчки
8 лажици шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
1 кесичка пудинг од ванила
400 мл млеко
150 г путер/ маргарин

ВТОР ФИЛ:

1 пакување пире од костени
3 -4 лажичи цечкани ореви
200 мл слатка павлака за шлаг
шеќер во прав (по вкус)

ПОСТАПКА:

1.Добро изматете ги белките со шеќер и оцет, па додадете ги оревите. Смесата излејте ја во плех обложен со хартија и печете 1 час на 150 степени.

2.За првиот фил изматете ги жолчките со шеќер, додадете ванилин шеќер и кесичка пудинг од ванила, па сето добро измешајте го, додадете малку млеко за да не биде премногу густа смесата. Сварете го во млекото и оставете да излади. Тогаш додадете 150 г путер/маргарин.

3.За вториот фил во пирето од костен додадете ореви, промешајте и додадете изматена слатка павлака.

4.Изладениот бисквит премачкајте го со првиот па со вториот фил. Колачот прелијте го со растопено чоколадо или премачкајте со шлаг.

Коментирај