Путин: Љубљана е добро место за состанок со Трамп, но за тоа не одлучува само Москва

0
730

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека нема ништо против Љубљана да биде можно место за состанок со неговиот американски колега Доналд Трамп, но истакна дека за тоа не одлучува само Москва.

– Што се однесува на Љубљана и Словенија воопшто, тоа е прекрасно место за таков дијалог, но тоа не зависи само од нас, зависи од повеќе фактори, нагласи Путин по разговорот со претседателот на Словенија Борут Пахар, јави ТАСС.

Путин потенцира дека доколку таков состанок биде закажан, нема ништо против Љубљана.

– Веќе имавме такви состаноци во Љубљана, наведе Путин, очигледно мислејќи на неговиот состанок со претходникот на Трамп, Барак Обама.

Путин посочи дека „однапред сака да и се заблагодари“ на Словенија за подготвеноста да организира таков состанок.

Москва чека администрацијата на Трамп да се подготви за дијалог, наведе Путин, додавајќи дека Москва и Вашингтон можат заедно да се борат против заканите од тероризмот.

Коментирај