Професор од Оксфорд: Победи трибализмот, на агендата е кантонизација на Македонија

0
1510

Професорот по балканска историја на колеџот Сент Крос на универзитетот Оксфорд Џејмс Петифер вели дека по вчерашниот резултат на изборите кој е тажен, Македонија може да се соочи со кантонизација.

„Многу тажен резултат. Кандидатот кој се залагаше за владеење на правото и законите е поразен од трибализмот. Кантонизацијата сега може да биде на агендата. НАТО знае што прави овие денови”, напиша на Твитер Проф. Петифер кој е член на британската академија на науките а важи за одличен познавач на македонската и албанската иаторија и политика.

Албанците пресудија – Пендаровски нов претседател на Македонија

Коментирај