Притвор за газдата и раководителот на „Дурмо турс“, се бара притвор и за возачот на автобусот

0
358

Судија на претходна постапка предмалку изрекол мерка притвор за прво и второосомничените за несреќата кај Ласкарци, односно за Дурмиш Белули, сопственикот на “Дурмо Турс” и раководителот вработен во неговата фирма, објави ТВ24.

За третоосомничениот, кој е еден од одговорните лица во компанијата е изречена мерка куќен притвор.  За останатите осомничени се очекуваат одлуките во следните неколку часа.

Обвинителството бараше и притвор за возачот на црвениот автобус Маноил Трифуновски.

Скопското обвинителство покрена истрага против седум лица како одговорни за катастрофалната несреќа во која загинаа 15 патници.

Извор:Курир

Коментирај