Познати сите четвртфинални двојки на Истокот и на Западот

0
622

Изминатава ноќ беа одиграни и последните натпревари од лигашкиот дел во НБА сезона, по кои познати се сите двојки од првата рунда во плеј-оф разигрувањето на Истокот и на Западот.

Првите натпревари на стартот од плеј-офот се играат на 15. април, а веќе е познато дека големото финале ќе стартува на 1. јуни.

Плеј-офот ќе се игра до четири победи по системот (2-2-1-1-1), а во следната рунда ќе се сретнат победниците од сериите 1-8 со 4-5, односно 2-7 со 3-6.

ДВОЈКИ – НБА ПЛЕЈ-ОФ (прва рунда)

ИСТОК

(1) Бостон – (8) Чикаго

(4) Вашингтон – (5) Атланта

(3) Торонто – (6) Милвоки

(2) Кливленд – (7) Индијана

ЗАПАД

(1) Голден стејт – (8) Портланд

(4) ЛА Клиперс – (5) Јута

(3) Хјустон – (6) Оклахома

(2) Сан Антонио – (7) Мемфис

КОНЕЧЕН ПЛАСМАН ПО РЕГУЛАРНИОТ ДЕЛ

ИСТОК

Бостон 53-29

Кливленд 51-31

Торонто 51-31

Вашингтон 49-33

Атланта 43-39

Милвоки 42-40

Индијана 42-40

Чикаго 41-41

ЗАПАД

Голден стејт 67-15

Сан Антонио 61-21

Хјустон 55-27

ЛА Клиперс 51-31

Јута 51-31

Оклахома 47-35

Мемфис 43-39

Портланд 41-41

Коментирај