Позната причината за пожарот во Нотр Дам

0
1286

Пожарот кој вчеравечер избувна во париската катедрала Нотр Дам е несреќен случај, соопшти францускиот обвинител Реми Хеитз, задолжен за истрагата. Обвинителот потенцира дека пожарот не е подметнат и дека не станува збор за намерно паење.

Оваа истрага е исклучително опширна и комплицирана и во неа моментално соработуваат педесетина лица. Сите ја фаворизираме теоријата дека пожарот е предизвикан од несреќен случај, рече тој.

Извор:Република

Коментирај