Потресно сведоштво на Македонци во Халкидики: Целите соби беа поплавени, едвај спасивме жива глава

0
758

По страшното невреме кое го зафати грчкиот остров Халкидики веќе втор ден по ред се санираат штетите и се трага по исчезнатите лица.

Сведоци за КУРИР раскажуваат сцени од страшното невреме кое го преживеале околу 10-тина македонски семејства сместени во Неа Потидеа.

66321574_2273731829608035_6163926382188429312_n-360x270

Тие раскажуваат дека се уште нема вода и струја, а според најавите струја и вода можно е да нема и до недела.

–Прашајте не нас 10-тина фамилии дали некој не контактираше од агенцијата, сите не откачија од агенции до хотелиери. Цели соби беа поплавени и сами си ги чистевме, а на крајот се вративме дома бидејќи немаше услови да останеме повеќе, раскажува сведок за КУРИР.

Тој во името на сите семејства кои биле затекнати во невремето вели дека агенциите не мрднале со прст за нив и тие живи глави спасувале цели поплавени со деца и стари луѓе.

66394472_2530430887015245_275287668298874880_n-264x360

-Револтирани сме од агенциите кои ни ги земаа парите, а потоа ги немаше никаде, ниту превоз ни обезбедија за враќање. Ние сме од Радовиш и сами си дојдовме со сопствен превоз, додека други семејства со стари лица и деца останаа да чекаат од агенциите да им обезбедат превоз ако тоа се случи…, раскажува сведокот на страшното невреме за КУРИР.

67195737_415777795814657_702538636809207808_n-268x360

Извор:лидер.мк

Коментирај