Поранешен агент на ЦИА: Добивме милиони да ја растуриме Југославија – Сребреница е исценирана!?

0
6212

Поранешниот агент на ЦИА, Роберт Баер, тврди дека тој и група американски агенти со кои работел во 1990-тите имал на располагање милиони долари од буџетот за да ја растури Југославија!

Авторот на книгата „Белата куќа“ открил на својата промоција во Квебек, Канада, дека ЦИА се избрзала да  шири омраза за распаѓање на Југославија. Баер беше инаку еден од водечките разузнавачи на ЦИА во средината на деведесеттите …

– Добив инструкции дека Словенија е подготвена да прогласи независност. Дадени ни беа пари, неколку милиони долари, за финансирање на различни невладини организации, опозицијата, или на политичарите кои ке поттикнуваат  омраза – сведочеше Баер кој е еден од најискусните разузнавачки офицери на ЦИА, кој  работел 21 година, а  пракса стекнал во Мадрас и Њу Делхи, Бејрут, Картум, Париз, Душанбе, Мароко, Југославија и дел од Ирак во кој живеат Курдите.

По Една од неговите книги беше снимен холивудскиот филм Сиријана, во кој глуми Џорџ Клуни, кој  освои Оскар за таа улога. По завршувањето на неговата кариера, Баер работел за престижни списанија како што се Венети Ферер, Волстрит Џурнал, Вашингтон пост, но исто така и за интернет изданието на магазинот Тајм. Пред десет години, Баер  му рекол на новинар дека ЦИА се занимава со осомничени за тероризам:

Ако сакаш некого сериозно да го испрашуваат,  испрати го во Јордан, ако сакаш некој  да се измачува, испрати го во Сирија, и ако сакате некој да исчезне од земјата,  испратете го во Египет. Кога ја заврши својата кариера во ЦИА, агенцијата го одликувала со медал, а кога станува збор за ангажирањето во Југославија, тој изјави:

– Дојдов со хеликоптер со уште три агенти. Ние слетавме во Сараево на 12 јануари 1991 година. Нашата работа беше  да  внимаваме на наводните српски терористи кои се очекуваше да го нападнат Сараево и дека тие работат во рамките на некоја група која сака да изврши серија бомбашки напади во одговор на намерата на властите на Босна и Херцеговина за да се излезе од СФРЈ.

Сепак, нашето седиште не лажеше! Немаше таква српска група, ниту група, ниту терористи! Наша задача беше да се подигне паника меѓу босанските политичари … да им се всади во глава идејата дека Србите ќе нападнат.

Баер додава дека целта на анти-српската пропаганда била да се заведе републиката и  така да се одлепи од Југославија, како и да се најде жртвено јагне кое ке се обвинува и ке биде одговорно за војната и насилството. Србија беше избрана бидејќи беше наследник на Југославија. Операцијата за растурање на Југославија беше наречена “Вистина”, иако беше сè друго …

Кои политичари работеле за ЦИА?

На прашањето кои се политичарите на кои  досега им плаќала ЦИА, Баер ги означени следниве луѓе: Стипе Месиќ, Фрањо Туѓман, Алија Изетбеговиќ, многу советници и официјални лица, како и некои српски генерали, новинари …

“Сребреница е политички маркетинг”

Баер на прашањето за Сребреница, која е  светски познат симбол за наводните злосторства на Србија, рече дека Сребреница е претерана и преувеличена приказна во која многу луѓе за жал се манипулирани.

– Бројот на жртвите во Сребреница е исто што и бројот на убиени Срби, но Сребреница е политички маркетинг. Неколку месеци пред наводното злосторство во Сребреница, мојот шеф постојано ми повторуваше дека името на градот наскоро ќе биде хит во целиот свет. Кога го прашав зошто тој рече, ќе видите “, открива Баер, додавајќи дека Сребреница е жртвувана за да Америка има изговор за нападот на Србите за нивните наводни злосторства.

Извор: Свест.мк / Београд.ин

Коментирај