Поховани маслинки со пиво

0
447

Потребни состојки:

  • 200г маслинки
  • 1 јајце
  • Половина чаша пиво
  • 150 милилитри масло за јадење
  • 100г брашно
  • 50г сусам

Се разматува јајцето со пивото, па потоа се додаваат брашното и сусамот.Маслинките се ставаат во смесата да отстојат дури не се загрее маслото на оган.Се пропржува многу кратко на силен оган, а потоа маслинките се ставаат врз хартија за да се исцедат маснотиите.

Извор:СкопјеИнфо

Коментирај