Пике и Шакира во големи проблеми – Зошто шпанскиот суд им изрече жестоки казни?

0
302

Напаѓачот на Барселона, Џерар Паке и неговата сопруга пејачката Шакира, ќе мора да платат 2.1 милиони евра на даночните власти во Шпанија за неплатен данок и парична казна, соопшти шпанскиот суд.

Во соопштението се вели дека судот ја потврдил претходната одлука дека Паке мора да ги исплати сите неплатени даночни обврски од 2009 и 2010 година во врска со приходот од правото на неговите фотографии.

pike1

Пике се пожали на првичната одлука од 2016 година.

Неговата сопруга пак, поп-пејачката Шакира, исто така, е под истрага поради наводно затајување на даноците во Шпанија. Таа ги негираше овие неправилности.

Во последниве години, шпанскиот суд осуди бројни фудбалери поради тоа што не го плаќале данокот, меѓу кои беа и Лионел Меси и Кристијано Роналдо.

Коментирај