Пикантни ќофтиња

0
814

Состојки:

 • 500 гр. телешко мелено месо
 • 1 јајце
 • 1 печена лута пиперка
 • 1 црвена печена пиперка, ситно исечкана
 • 1 филџан трошки од пченкарен леб
 • 3 лажици јогурт
 • 1 чешне лук, ситно исецкано
 • 1 лажичка оригано
 • 2 лажици магдонос, ситно исецкан
 • 1 лажиче ѓумбир, исецкан
 • вегета
 • сол
 • црн бибер

Гарнир:

 • 1 филџан сварена пченка
 • 1 црвена пиперка, ситно исечкана
 • 1 домат, излупен и исечен на коцки
 • 2 лажички маслиново масло
 • 1 чешне лук, ситно исецкано
 • 1 лажица копар
 •   сол и бибер по вкус

1.Печената лута пиперка излупете ја,  отстранете го семето и исецкајте ја ситно.
2.Трошките од лебот измешајте ги со јогуртот, вегетата, солта и црниот бибер. Потоа смесата ставете ја во месото заедно со јајцето, двата вида пиперки, лукот, ориганото, магдоносот и ѓумбирот.
3.Оформете ќофтиња и потоа ставете ги на скара да се испечат или пак испржете ги во маслиново масло.
4.За гарнирот загрејте го маслото и во него ставете ги  пиперките и пченката. Промешајте 3-4 минути па додадете ги лукот, доматите и копарот. Ставете сол и црн бибер по вкус.

На здравје!

Коментирај