Ова се најплатените кошаркари во Европа – Во ТОП 20 има само еден србин!

0
142

Кошаркарскиот пазар ова лето имаше неколку експлозии, а специјализираниот сајт објави список со најпрофитабилните трансфери.

Најплатен кошаркар е Никола Миротиќ, кој летово се врати во Европа во составот на Барселона.

Според порталот, се однесува на „Мундо Депортиво“, Шпанецот ќе заработи 5,4 милиони евра годишно во текот на следните четири сезони.

Следува ѕвездата на Химки, Алексеј Швед, чиј договор е 4.000.000 евра годишно. Интересно е што третото место му припадна на центарот на Реал Мадрид, Еди Таварес, кој заработува 3 милиони евра годишно.

На списокот се наоѓаат и Нандо де Коло од (Фенербахче), Шејн Ларкин (Ефес), Ник Калатис (ПАО), Јан Весели (Фенербахче), Серхио Љуљ (Реал Мадрид), Тимофеј Мозгов (Химки) …

Тука е и Милош Теодосиќ на 14 место, кој летово потпиша тригодишен договор вреден 6 милиони, или 2 милиони евра по сезона.

ТОП 10 листата ја затвора Серхио Родригес (Армани Милано) со 2 милиони евра.

Следуваат, Алекс Абринес (Барселона), Костас Слукас (Фенербахче), Кори Хигинс (Барселона), Костат Куфос, Вил Клејбурн и Мајк Џејмс од (ЦСКА Москва) и Тома Ертел од (Барселона)

Коментирај