Откриен ужасен скандал: На познатата пејачка ѝ украле 178.000 долари додека лежела на смртна постела

0
273

Властите во Детроит истражуваат дали некој ја измамил пејачката Арета Френклин, уновчувајќи чек на 178.000 долари пред да почине во август минатата година.

Главниот помошник на обвинителот во округот Окланд, Пол Волтон, вели дека Френклин во јуни поднела жалба до полицијата во Блумфилд Тауншип по повод исчезнувањето на чекот. Умрела неколку недели подоцна од рак на панкреасот на 76 години.

Волтон изјавил дека смртта на Френклин влијаела на истрагата.

Тој рекол дека било тешко да се утврди дали таа му дала чек на некој што имал дозвола да го уновчи.

Тој чек би можел да стане посебна тема за адвокатите, членовите на семејството и доверителите вклучени во имотот на Френклин на Окружниот суд во Окланд.

Извор: kurir.mk

Коментирај