Оскар 2017- Филм на годината „Moonlight“

0
634

Овогодинешната церемонија на доделувањето на наградите Оскар ќе биде запомнета по големата грешка со соопштувањето на филмот La La Land како победник во категоријата за најдобар филм за подоцна да стане јасно дека во пликото со филмот победник пишува „Moonlight“.

А еве кои се големите победници:

Најдобар филм:

Arrival
Fences
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
Hidden Figures
La La Land
Lion
Manchester by the Sea
Moonlight

Најдобра машка улога:

Casey Affleck, Manchester by the Sea
Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
Ryan Gosling, La La Land
Viggo Mortensen, Captain Fantastic
Denzel Washington, Fences

Најдобра женска улога:

Isabelle Huppert, Elle
Ruth Negga, Loving
Natalie Portman, Jackie
Emma Stone, La La Land
Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

Најдобра споредна машка улога:

Mahershala Ali, Moonlight
Jeff Bridges, Hell or High Water
Lucas Hedges, Manchester by the Sea
Dev Patel, Lion
Michael Shannon, Nocturnal Animals

Најдобра споредна женска улога:

Viola Davis, Fences
Naomie Harris, Moonlight
Nicole Kidman, Lion
Octavia Spencer, Hidden Figures
Michelle Williams, Manchester by the Sea

Најдобар режисер:

Denis Villeneuve, Arrival
Mel Gibson, Hacksaw Ridge
Damien Chazelle, La La Land
Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
Barry Jenkins, Moonlight

Најдобро адаптирано сценарио:

Eric Heisserer, Arrival
August Wilson, Fences
Allison Schroeder and Theodore Melfi, Hidden Figures
Luke Davies, Lion
Barry Jenkins and Tarell Alvin McRaney, Moonlight

Најдобро оригинално сценарио:

Taylor Sheridan, Hell or High Water
Damien Chazelle, La La Land
Yorgos Lanthimos and Efthymis Filippou, The Lobster
Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
Mike Mills, 20th Century Women

Најдобра монтажа:

Arrival
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
La La Land
Moonlight

Најдобра кинематографија:

Arrival
La La Land
Lion
Moonlight
Silence

Најдобра декорација:

Arrival
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hail, Caeasar!
La La Land
Passengers

Најдобри костуми:

Allied
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Florence Floster Jenkins
Jackie
La La Land

Најдобра шминка и фризури:

A Man Called Ove
Star Trek Beyond
Suicide Squad

Најдобра музика:

Jackie
La La Land
Lion
Moonlight
Passengers

Најдобра песна:

„Audition,“ La La Land
„Can not Stop the Feeling“ Trolls
„City of Stars“ La La Land
„The Empty Chair“ Jim: The James Foley Story
„How Far I’ll Go“ Moana

Најдобри визуелни ефекти:

Deepwater Horizon
Doctor Strange
The Jungle Book
Kubo and the Two Strings
Rogue One: A Star Wars Story

Најдобра звучна монтажа:

Arrival
Deepwater Horizon
Hacksaw Ridge
La La Land
Sully

Најдобар звук:

Arrival
Hacksaw Ridge
La La Land
Rogue One: A Star Wars Story
13 Hours

Најдобар странски филм:

Land of Mine
A Man Called Ove
The Salesman
Tanna
Toni Erdmann

Најдобар долгометражен документарен филм:

Fire at Sea
I Am Not Your Negro
Life, Animated
O.J .: Made in America
13th

Најдобар краткометражен документарен филм:

Extremis
4.1 Miles
Joe’s Violin
Watani: My Homeland
The White Helmets

Најдобар анимиран филм:

Kubo and the Two Strings
Moana
My Life as a Zucchini
The Red Turtle
Zootopia

Најдобар краткометражен анимиран филм:

Blind Vaysha
Borrowed Time
Pear Cider and Cigarettes
Pearl
Piper

Најдобар краткометражен игран филм:

Ennemis Interieurs
La Femme et le TGV
Silent Nights
Sing
Timecode

Коментирај