Одлична маска за мрсна кожа на лицето

0
1130

Мрсната кожа се карактеризира со видливи проширени пори и мрсен блесок, а на неа често се образуваат акни и митесери. Овој тип на кожа бара специјална нега. Во спротивно, изгледа неуредно и нечисто.

Оваа маска е исклучително ефикасна. Ги балансира кожните маснотии без дехидрација.

Состојки: 
– 1 јајце
– 1 лист од алое вера (гел)
– 1 лажичка мед
– 2 лажици брашно од јачмен

Начин на подготовка
Измешајте ги сите состојки за да добиете течна мешавина. Нанесете ја маската на лицето со четка. Кога маската ќе се исуши, исплакнете ја со млака вода.

Коментирај