Одличен летен рецепт, салата со леблебија!

0
773

Одличен летен рецепт, салата со леблебија. Хит во Светот, погледнете,подгответе!

Салата со леблебија:

1 конзерва со зготвена леблебија
1 поголема краставица
2 домати со средна големина
1 помала главица црвен лук
1/2 китки пресуван лист
сол и бибер
маслиново масло
сок од 1/ лимони

Подготовка:

Исечете ги доматот и крастацата на ситни парчиња, додадете ја исцедената леблебија, ситно сецканиот лук и ситно сецканиот пресуван лист – посолете и ставете бибер. Полијте ја со маслиново масло и сок од лимон и добро измешајте.

Оваа салата одлично оди самостојно, како оброк – но фантастично се вклупува и со риба, како речна, така и морска.

Коментирај