Од утре посвежо време и пониски температури

0
610

Од утре не очекува посвежо време со врнежи од дожд со слаб, а во западните и јужните делови повремено со умерен интензитет. На повисоките планини можен е и повремен снег. Ќе биде посвежо и дневната температура ќе биде во интервал од 13 до 19 степени.

Од вторник ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Во вторник и среда во попладневните часови пред се на запад ќе има услови и за појава на ретки грмежи. До четврток ќе дува претежно југоисточен ветер, а дневните температури ќе се во интервал од 13 до 21 степени.

Во четврток ќе почне да дува северен ветер кој особено ќе засилува во петок кога и врнежите ќе завршуваат. Во овие денови ќе биде и за степен до два посвежо.

Утрата ќе останат свежи, а малку постудено ќе е утре наутро и потоа се до петок утринските ќе се насекаде позитивни. Во петок со намалување на облачноста утринските повторно ќе се доближат до нулата, сепак во поголемиот дел од земјата се очекува да се позитивни.

Коментирај