Објавени листите од сите партии: Еве кој против кого ќе се натпреварува на 11 декември

0
476

На полноќ завршува рокот за доставување на кандидатски листи за предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември. Политичките партии и коалиции ги објавија носителите и листите за шесте изборни единици, а до Државната изборна комисија до 20 часот вечерва кандидатски листи за претстојните предвремени парламентарни избори поднеле партиите ПДП, ЛП, Левица и Коалицијата за промени и правда. Околу 22 часот и опозициската коалиција предводена од СДСМ и ДУИ ги доставија листите со кандидати за пратеници.

ВМРО-ДПМНЕ ги објави пратеничките листи доцна вечерва и ги предаде во ДИК, со што сите учесници на изборите ја исполнија обврската во предвидениот рок.

Претседателите на ДУИ и ДПА ќе се судрат во шетката, а Груевски тргна по Заев во четворката.

Еве кој со кого ќе ги одмери силите на изборите на 11 декември.

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 1

Коалиција за подобра Македонија  – Никола Попоски

СДСМ – Стево Пендаровски

Коалиција за промени и правда – Павле Трајанов

Коалиција „ВМРО за Македонија“ – Ден Дончев

Либерална партија – Ивон Величковски

Левица – Димитар Апасиев

ДУИ – Артан Груби

ДПА – Идриз Орана

НДП и Беса – Зеќирија Ибрахими

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 2

Коалиција за подобра Македонија  – Никола Тодоров

СДСМ – Оливер Спасовски

Коалиција за промени и правда – Јове Кекеновски

Коалиција „ВМРО за Македонија“ – Љупчо Балковски

Либерална партија – Кире Бузлиев

Левица – Трајче Стојанов

ДУИ – Ејуп Халими

ДПА – Орхан Ибраими

НДП и Беса – Африм Гаши

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 3

Коалиција за подобра Македонија  – Илија Димовски

СДСМ – Љупчо Николовски

Коалиција за промени и правда – Весна Стојменовска

Коалиција „ВМРО за Македонија“ – Стојанче Ангелов

Либерална партија – Данчо Марковски

Левица – Марија Џонс

ДУИ – Нафи Дурмиши

ДПА – Самир Рушити

НДП и Беса – /

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 4

Коалиција за подобра Македонија  – Никола Груевски

СДСМ – Зоран Заев

Коалиција за промени и правда – Слободан Богоевски

Коалиција „ВМРО за Македонија“ – Љубчо Георгиевски 

Либерална партија – Даница Јованова

Левица – Митко Николов

ДУИ – Артин Спахиу

ДПА – /

НДП и Беса – /

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 5

Коалиција за подобра Македонија  – Антонио Милошоски

СДСМ – Радмила Шеќеринска

Коалиција за промени и правда – Александар Делов

Коалиција „ВМРО за Македонија“ – Љубе Бошкоски

Либерална партија – Кице Мицковски

Левица – Здравко Савески

ДУИ – Агим Шаќири

ДПА – Адријан Усеини

НДП и Беса – Арбен Лабеништи

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 6

Коалиција за подобра Македонија  – Влатко Ѓорчев

СДСМ – Петре Шилегов

Коалиција за промени и правда – 

Коалиција „ВМРО за Македонија“ – некој од Достоинство

Либерална партија – Бранко Мајсторовски

ДУИ – Али Ахмети

ДПА – Мендух Тачи

НДП и Беса – Билал Касами

Коментирај