Нови цени на горивата во Македонија

0
1078

Регулаторната комисија за енергетика денеска треба да донесе одлука за новата малопродажна цена на горивата во Македонија што ќе важи во наредните 14 дена.

Цените на горивата пред две недели се зголемија за еден денар по литар, со што се изврши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,03, односно за 1,98 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 е 73,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава за 75, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 67, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 55,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,399 денари за килограм се зголеми и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и изнесува 35,75 денари за килограм.

Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 4,17 отсто повисоката просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,53 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.

Според анализите и денеска може да очекуваме повисоки цени.

Коментирај