Неверојатно: Видете како Ѓоковиќ на 16 години јавно бара спонзор кој ќе вложи во него!

0
2566

Новак Ѓоковиќ пред неколку дена го освои својот 14-ти Грен Слем турнир и влезе меѓу тројцата најдобри тенисери на сите времиња.

Неговиот успех е уште по импресивен поради фактот што доаѓа од мала, сиромашна земја која не вложува многу во спортски таленти.

Иако на само 14 години бил најдобар јуниор во светот, никој во Србија не сакал да вложи во неговата кариера.

Тоа најдобро се гледа и од следното видео, каде Новак заедно со својот татко јавно бараат „бизнис партнер“ кој ќе вложи во неговата кариера, а подоцна по договор ќе добива процент од неговата заработка.

Иако никој не верувал во него, сепак Ѓоковиќ успеа да стане тениер со најголема заработка во историјата на АТП ерата од тениски турнири, а неговите спонзорски договори се мулти-милионски.

Извор: sportski.mk

Коментирај