НЕМА ДА ВЕРУВАТЕ: Што изјави Лука Дончиќ и ги шокираше американците?

0
408

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ ја фасцинираше НБА лигата, бидејќи блескаше во својата прва сезона во дресот на Далас Маверикс.

Логично, Дончиќ е блиску до наградата за најдобар дебитант, а единствената сериозна конкуренција му е кошаркарот на Атланта, Тре Јанг.

Сепак, Дончиќ ги шокираше американците со изјавата:

“Се разбира дека ја сакам наградата, но искрено, не ми е грижа, одам дома, ќе ги изгаснам сите социјални мрежи и никој нема да ме најде”.

Во првата НБА сезона, Словенецот имаше во просек по 21,2 поени, 7,8 скока и 6 асистенции по натпревар.

Коментирај