Научниците открија зашто треба почесто да пиете пиво

0
479

Истражувањата на научниците од универзитетот во Ајдахо откриваат дека пивото може да помогне во борбата против најозогласената болест на денешницата-карциномот.

Научниците открија дека состојката која му дава горчина на пивото, содржи компоненти кои се делотворни во борбата против различни болести, вклучувајќи го и канцерот.

Во хмељот се пронајдени две компоненти-хумулони кои имаат антивоспалителни и антиканцерогени својства, и луполони, за кои исто така се верува дека имаат здравствени бенефити.

Научниците веруваат дека оваа информација ќе им помогне на биолозите и медицинските лица да развијат нов лек, кој ќе им помогне во борбата против разни болести, вклучувајќи го и ракот.

Ова истражување само ги потврди здравствените придобивки од хмељот. Освен против ракот, хмељот би можел да биде корисен и во борбата против акните, гојазноста, и борбата против ХИВ вирусот.

Извор: www.hybread.mk

Коментирај