Намалување на температурите во регионот: Силно невреме ги зафати БиХ, Хрватска и Словенија

0
761

По повеќедневните високи температури, во западните делови на Балканскиот Полуостров вчера пристигна освежување, проследено со пад на температурата, при што Сараево беше погодено од пороен дожд, врнежи имаше и во Загреб, а делови од Словенија ги погоди град.

Во Сараево во доцните попладневни часови падна силен дожд, додека подрачјето на Бугојно го погоди невреме, проследено со град.

Локалните медиуми јавуваат дека на подрачјето на Бугојно паѓал град со големи на орев и оти е предизвикана голем штета на земјоделските култури.

Поројни дождови се забележани и во другите делови на Босна и Херцеговина, а засега нема извештаи за евентуална штета.

Метеорозолите во БиХ најавуваат повторно големи жештини и во наредните денови, додека посериозно заладување се очекува кон крајот на неделата.

Во Загреб врнеше дожд, а температурата вчера во 20 часот изнесуваше 21,5 степени.

Одредени делови од Словенија беа погодени од град, проследен со силни ветрови.

Коментирај