Мурињо се враќа на „Олд Трафорд“: Дали одмаздата ќе ја сервира ладна?

0
290

Манчестер Јунајтед е домаќин на Тотенхем во еден од најинтересните натпревари од 15-то коло во англиската Премиер Лига. Враќањето на Мурињо на Олд Трафорд за прв пат откако доби отказ од тимот е привлечно само по себе. Ќе биде интересно да се види Мурињо како гостин на Олд Трафорд, откако мина две ипол сезони на нивната клупа.

Жозе Мурињо со мотиви до небо

Жозе Мурињо во среда сигурно ќе го нападне Манчестер Јунајтед, не само затоа што тоа би бил најдобриот начин да се отфрлат тврдењата дека тој е премногу дефанзивно ориентиран за да вди екипа како Спарси, туку затоа што тоа е најпрагматичниот начин да се победи екипата на Оле Гунар Солскер. За мотивите на Мурињо не треба да трошиме зборови. За прв пат тој се враќа на Олд Трафорд, откако доби отказ од Манчестер Јунајтед, отказ за кој многупати тврдеше дека не е заслужен. Сега има шанса за одмазда, шанса за да докаже дека челните луѓе на Манчестер Јунајтед.

Тотенхем ќе биде надмоќен во средината

Кршливиот среден ред на Манчестер и бесцелната тактика која непрекинато ја форсира Солскер, ги прави ранливи против секој што доаѓа на „Олд Трафорд“ да игра фудбао (да напаѓа), како што тоа го покажа Астон Вила во неделата.

Долгите топки на Тоби Алдервилд, кои допринесоа за два гола за време на викендот, се само еден вид на брза, на директна напаѓачка тактика што Мурињо ќе ја искористи за да предизвика паника во Јунајтед. Брилијантната форма на Деле Али треба да допринесе за сигурноста во средината,особено во офанзивниот дел, а просторот кој постојано го оставаат позади себе Фред и Андреас Переира ќе му одговара на Али.

Солскер може да го искористи просторот зад Ауриер

Сепак, поставеноста на Мурињо, со Серж Ауриер кој се наметнува се повеќе во првиот тим, изгледа ранливо токму на десната бековска позиција. Позицијата на Ауриер создаде големи празнини за контра напади на предходните два меча, бидејќи тој делува многу поофанзивно од предходно. Тоа, може да создаде проблем против екипа како Јунајтед. Солскер е свесен за таа слабост на Тотенхем, а ги има одличните и брзи Маркус Рашфорд и Ентони Марсиал кои можат ефикасно да се комбинираат во една таква ситуација.

Се на се, Спарс изгледаат динамични во нападот, но остануваат кршливи на други позиции, а според тоа ова треба да биде натпревар со многу голови.

Коментирај