МИ5 најмалку трипати била предупредена дека Салман Абеди е опасен

0
221

Британската безбедносна служба МИ5 најмалку трипати била предупредена за екстремистичките ставови на бомбашот-самоубиец Салман Абеди, кој минатата недела изврши напад за време на концертот во Манчестер арената, при што загинаа 22 лица, од кои седум деца, објави денеска Би-Би-Си.

МИ5 започна истрага околу тоа како постапиле агентите на служба по предупредувањата од јавноста дека 22-годишниот Абеди е потенцијално опасен, а подготовува и посебниот извештај за британските министри и оние кои ја следат работата на британската безбедносна служба.

Рано утринава во Западен Сасекс е уапсено 23-годишно момче, осомничено за терористички престапи, а манчестерската полиција соопшти дека апсењата се извршени синоќа на уште две локации во областа Манчестер и во Честер.

Моментно 14 мажи се повикани на сослушување во врска со истрагата за нападот, во која се ангажирани околу илјада луѓе. Досега се уапсени 16 лица осомничени за терористичкиот напад.

loading...

Коментирај