Меси стана прв фудбалер кој ја добил „Лауреус наградата“

0
144

Луис Хамилтон и Лионел Меси се добитници на овогодинешната награда „Лауреус“.

Оваа награда се доделува за спортист на годината. Од кога е воведена во 1999 година Меси е првиот фудбалер кој успеал да ја освоил. За разлика од него Хамилтон е третиот Ф1 возач кој се закитил со ова признание. Пред него ја освојуваа Михаел Шумахер (два пати) и еднаш Себастијан Фетел.

Исто така оваа година прв пат се случи за победници да бидат прогласени двајца спортисти.

Извор: Спортски.мк

Коментирај