Македонија горда на ова младо момче: Кривопаланчанецот Андреј гази сé пред себе!

0
2130

Кривопаланечкиот кошаркарски ас, Андреј Јакимовски постигна 33 поени на мечот против Грузија, која што почна редовно да извезува играчи во НБА и Евролига.

Ги зачини со 8 скока и МВП индекс 42. На дуелот од второто коло, против Украина имаше 21 поен, 11 скока, со 2 асистенции и 3 украдени топки, без НИТУ ЕДНА ЗАГУБЕНА топка за скоро 36 минути на паркетот, со индекс 23.

FB_IMG_1564341119142

На првиот дуел со Ирска, постигна 23 поени (20 во првото полувреме) плус 11 скока и 3 асистенции за индекс 31.

Целата сторија за овој Македонец на кој многу сме горди, прочитајте ја на basketball.mk.

Кривопаланечкиот кошаркарски ас Јакимовски најефикасен на турнирот „Генерацијата што доаѓа” во Милано

Коментирај