Левандовски е број 1 во групната фаза од ЛШ, големо изненадување е третото место

0
316

Ѕвездата на Баерн Минхен, Роберт Левандовски е најдобриот играч во групната фаза од Лигата на шампиони, според статистиката на порталот „whoscored.com“.

Поскиот напаѓач има средна оценка 9,15, откако групната фаза ја заврши со 10 постигнати гола и во три од натпреварите беше избран за најдобар.

Веднаш позади него е Лионел Меси од Барселона со средна оценка 8.66, а големо изненадување е третото место кое го зазема Алфонсо Дејвис од Баерн со средна оценка 8.21. Младиот Канаѓанец го остави позади себе Тони Крос кој има средна оценка 8.09.

„whoscored.com“ ја анализира во детали играта на секој фудбалер и поставува оценки, а како показатели се земаат точни додавања, ударо кој голот, клучни подавања, голови…

Вака изгледа идеалниот тим во групната фаза од ЛШ:

Извор: Спортски.мк

Коментирај