Лајпциг преку Хамбургер до историско финале во германскиот куп

0
237

Прв финалист во фудбалскиот Куп на Германија е тимот на Лајпциг кој синоќа издвојува победата на гостувањето кај Хамбургер со 1-3. За Лајпциг ова е најдобар резултат во историјата на националниот куп.

До таков епилогот Лајпциг стигна со головите на Јусуф Поулсен, Василије Јаничиќ и Емил Форсберг. Единствениот гол за Хамбургер го постигна Бекери Јата.

Во финалето, Лајпциг ќе игра со победникот на средбата Вердер Бремен – Баерн Минхен која ќе се одигра вечерва.

Коментирај