Колумна на Мирка Велиновска: ПРАШАЊА КОИ ЗАСЛУЖУВААТ ОДГОВОР

0
1159

Намерно чекав сиве овие денови за да истрчаат сите лебарки и други гадинки на светло. Каменот се дигна и немаше веќе каде да се кријат. Операцијата ликвидација на македонската држава и нејзиниот стопан, македонскиот народ како основач, доби на забрзување само зашто евроатланскиот корпоративен фашизам чиј кератор е Велика Британија и нејзините западно-европски партнери, а главен изведувач на работите се американските корумпирани политичари, тајните служби и квази-активистичко-платеничките организации на нацистот психопат Џорџ Сорос се неповратно разоткриени и демаскирани.

Сите европски водечки политичари се веќе мртви. На чело со „3М бандата“ (Меркел,Меј и Макрон). Најпознатиот и најугледен американски дисидент Линдон Ларош деновиве им кажа на европјаните дека нема држава без утврдени граници и нема одржливо општество без национален, културен и јазичен идентитет, сите содржани во националната историја. На народите на Европа им рече дека не треба да паѓаат на финтата (политичка манипулација и ретард пропаганда што ја шират, активисти, ѓоа новинари и корумпирани интелектуалци-експерти) дека имаат само еден избор и една алтернатива. Ова е за жал мантра и на нашите квази политичари. Зоран Заев, Радмила Шеќеринска и Никола Димитров се само најекспонираните кловнови ,ретарди, криминалци и дегенерици. Тие неодамна во Давос му се заколнаа на верност на својот фирер Џорџ Сорос. Пред тв камери. Изјавија дека беспоговорно ќе ја следат неговата ,,агенда,, . Таа е проста: Да се уништат колективните идентитети и плнокрвните самосвесни луѓе да се претворат во бројлери. Таму каде што тоа не го можат, домицилното население да биде заменето со мигранти кои за еден ден ќе станат полноважни граѓани на окупираната држава и нови гласачи во фингерајките од избори и референдуми. Таа операција се одвива и во САД и во Европа. Вклучително и на дел од Балканот што ЕУ криминалците во Брисел го прекрстија во „западен Балкан“.Но, демаскирана е и не врви по планот. Тоа го покажа ад хок состанокот на европските тешкаши како предигра за состанокот на ЕУ закажан за в петок.

Имам сега едно прашање до водачот на активистичката левица Апасиев и неговите содружници кои во екот на шарената активистичко-професорска калакурница отворено со грчките и еу-нато соросоидните глутници ја напаѓаа македонската јужна граница. Момчето е умно, образовано и има функционален мозок. Па сега. кога го вклучи во одбрана на името и идентитетот на државата и мнозинскиот македонски народ, сакам да го прашам дали знае што е црква ако во неа го нема Господ (Јехова, Алах, Буда)? Да му кажам што вели еден умен Американец: Тоа е јавна куќа. Аналогно, што е држава без стопан и територија? Општа калакурница.

Сакам да слушнам и што мисли за акцијата во која влезе муртинската црпка Заев и неговата природно глупава асистентка Шеќеринска а тоа е да ја наполни Македонија со емигранти и така да му заврши работа на ,,филантропот,, мизантроп Сорос а и да и помогне на коматозната Ангела Меркел и на квислиншката бејлиева банда да куртули од ликвидација. Миленко ја отвори темата за експресно градење на мигрантски населби во Скопје и другите поголеми градови. Сега да ги чуеме ставовите на новите политички актери. Оти македоскиот народ веќе дува и на матеница.

Ред е да ги слушнеме конечно и нашите леви анархисти и нихилисти, се до еден човекољупци, дали уште го сакаат хуманистичкото НАТО чиј челник не вика со „новото прогресивно заевистичко име“?

Второто прашање ми е до Никола Димитров, лиглето што ни го издоговори новиот педерски идентитет. Чуму бре Лилаков џојстик пингвину идентитетот што си го склепал за нас без да ти дозволиме не го призна Белата куќа ни новиот шеф на стејт департментот Мајк Помпео, ами само криминалниот цијашки седми спрат со чие чистење уште мака мачи новата влада и шефот на државата Доналд Трамп? И зошто по ,,триумфот,, на сенилниот Метју Нимиц Советот за безбедност не заседава за да ги ,,укине,, резолуциите 817 и 854? Нели ќе да беше лесно тоа? Нели ќе паднеле за миг и едногласно? Не можело така? Па нормално бе транс спишис и борг идентитету! Да пројде ова како што си мислиш, значи ООН во истиот миг да се урне до темели. Оти темелот е повелбата за иманентните правата на човекот. Се мисли на ментално здравиот човек, а не на разно-разни ментално пореметени визии на дегенерирани суштесва. Патем и до напредниот фукујамист Денко Малевски имам прашање. Дали знае дека за категоријални прашања нема референдумско изјаснување За прашање дали сте за тоа да станете робови, дали се согласувате да ви се отфикари мандалото и со помош на хормони да станете колективно сите жени (или обратно) или дали се согласувате да изумрете како идентитет, да ви ги убијат сите деца и внуци, односно, колкективно да се самоубиете со цел да ве зачлени НАТО, а датум за преговори да ви одобри ЕУ, нема опција референдум зашто на идиотски прашања однапред се знае одговорот.

Кога сум кај името, сакам да ги прашам нашите македонисти, јазичари и семантичари, а особено оние дркотини од професори ем експерти за меѓународно право на Правниот факултет. Ја знаат ли разликата меѓу кованицата Северна Република Македонија и Република Северна Македонија? Го гледаат ли перверзниот спопик на Нимиц и соросоидот Ципрас за кој никој до сега не изреагира? Не го знаат, разбира се. Глупи се и неписмени. А ако не се такви, се корумпирани. Затоа ќе им повторам по илјадити пат. Стави колку сакаш придавки, додавки одредници пред името Република Македонија, името и идентитетот и на државата и на народот остануваат негибнати (ин такта). Затоа чиста пропаганда беше ,,аргументот, , на секакви „геровци“ и „денкомалевци“ дека еден рогобатен и апсурден опис или референца „бивша југословенска“ Република Македонија бил понижувачки. Да беше така немаше „гркљаните“ безуспешно да не промовираат во ФИРОМ фалсификувајќи го оригиналниот превод „бивша југословенска Република Македонија“ кој се користи во ООН и другиот меѓународен сообраќај како привремена референца додека траат РАЗГОВОРИТЕ ЗА РАЗЛИКИТЕ ОКОЛУ ИМЕТО меѓу Грција и РМ. Во однос на таквото интелигентно решение кое до сега ни го штитеше и идентитетот и името во крајно неповолни светски односи со доминација на евроатланскиот комплот, сегашниот ,,предлог,, е злосторнички акт на домашните убијци кои вршат еутаназија над цел народ кој не дал дозвола за умртвување. Меѓу Република Македонија е вметнат поимот „Северна“. Со што целосно се укинува изворниот идентитет, а се добива како во менгелеева лабораторија нов ГМО колективен идентитет северномакедонски.
За среќа и ова и она со трајно вдомување на мигранти од Африка и Азија со цел итно да се замени македонскиот автохтон народ со нови бројлери а за претстојните избори и евентуалниот референдум нема да успее. Зошто?

Просто, за ист простор со жестоки методи најпрво ќе се поџавељаат новодојдените со претходните од племето на ,,Оние кои немааат каде да се вратат,, а се мислат за арнаутски староседелци откако дегенот Фрчко им додели експресно предизборно државјанство во 1994 година а потоа дури и сакаше да ги вдоми во Ѓорче Петров и оние режирани стампеда на косовари во организација на НАТО, Си Ен Ен и Би Би Си во 1999 и 2000 година. Свеживе мигранти на Заев распослани по скопските општини со мнозинско македонско население ќе почнат да се шират и по Чаир и Гази Баба каде Ахмети, Груби, Османи се мислат за недопирливи. Ќе им ги лапнат Суданците Арачиново, Мала Речица, Зајас, Диво насеље и други ,,култни,, места за момент. А ги нема веќе Солана и Робертсон да им издејствува проценти. Кретени од таков ранг има, ама времето не е исто. Потоа, зашто Македонците со сите сили ќе си го бранат своето право зацементирано со националната тапија која има неограничено важечко дејство. Ќе се брани организирано секое маало, секоја улица секој метар. Нема таква војска и полиција, нема такви платеници на Спасовски кои ќе да го победат оној што си го брани домот. Први ќе наебат елитните Црпки. И последно, зашто овие експрес ГМО северномакедонци од Судан, Сенгал, Еритреја, Либија и други разнебитени држави, вметнати во новите темелно прочистени изборни списоци за божемниот референдум на Димитров кој нема да дозволиме да УСПЕЕ, не ни мислат да останат овде за стално. Целта и натаму ќе им биде да цепаат кон ,,цивилизираните,, колонизатори, експлоататори и вампири. Оти таму има што да се пљачка. Европските држави нормално тоа нема да го дозволат по никоја цена. Себастијан Курц веќе го најави тоа. Ако не успеат да одат нагоре, ќе тргнат кон Бугарија, Србија, Албанија, Црна Гора, Хрватска и Словенија или назад во Грција и, по морски пат повторно ќе атакуваат на Италија, Шпанија и Португалија. а оттаму на север.

Пишува: Мирка Велиновска за Дудинка.мк

Коментирај