Колумна на Миленко Неделковски: Три ангели, „Четири ангели“, пет амбасадори…

0
2615

БРОЈ 1. Во обвинителскиот кампус во Македонија, само Вилма Рускоска и Бодан, потомокот на Заре Лазаревски, се со скопско потекло. Сето друго е Боговиње, Смоквица, Лешок, Долгаец, беровските и радовишки села…

Сељачаана или скопјани, тие имаат еден проблем: Не се придржуваат кон нивната задача “ДА ЈА ОТКРИЈАТ ВИСТИНАТА“, ами единствено ги интересира обвинетиот да го осудат. Тоа, за жал не е нивна работна обврска, да осудат пошто-пото, ами да откријат што е вистина. За жал, Македонија стои највисоко со огромен процент од над 90 насто осудитечни пресуди во судовите. Доказ дека овде владее режим, мракобесие и НЕПРАВДА.

Сељачизмот е со највисок степен на застапеност во СЈО. Нивниот однос на прес конференции, изјави, настапи, супер-скап аутфит е сељачки (не е селански, ами СЕЉАЧКИ).  Последниот конфликт Фатиме – Катица изобилувало со сочни и вулгарни пцости (да ми ја јадеш пичкава), а имало и физичка пресметка. Сељачизам на “еН-та“ и во СЈО, и во Муртинската екипа на нај-сељакот во Македонија.

Сметам дека сум должен да споделам со вас свои информации дека  за Вилма Рускоска се тврди дека не ја контролираат ниту Зоран Заев ниту Љубомир Јовески.

Нејзиното потекло од Буњаковец (по старо Млин Балкан, по уште постаро Општина Идадија), како и стекнато образование во забаваче 13-ти Ноември, основно во Ј. Х. Песталоци (по старо П.П Његош) и гимназија во ЈБ Тито, претпоставувам и дава автономија над дојденците.

Но, и таа има своја голема маана. Имено, секој, ама баш секој обвинител, судија, адвокат за неа ќе ви каже дека е одличен правник и незаситен пијаница. Така мала, крхка, веќе во години, ама џапа како Дац кога е у најјача форма. Омилена кафана, односно биртија, и е “Четири ангели“, кај стара Ј.Б. Тито гимназија, односно кај Поштанска гаража (напомена: Ако не ги знаеш овие локации, сељак си).

Ова сознание мене ми е најсмешно, дека судбината на “Трите ангели“, се решава во бирцус “Четири ангели“. А самиот локал е на 7-8 минути лаганица пешки до канцелариите на “Трите“. Ако подобро размислам, уште побилска дестинација е факултетот и кабинетот на професорот Мицкоски!!!

Што ти е судбина?!?!

Број 2. Да не ве залажуваат преторијанциве Орданоски, Дерала, Чом, Борјан Јовановски… И, ич да не ве залажува настапот на Муртинското копито.

5-те највлијателни амбасадори, после аферава рекет, му рекле на Црпко дека треба да ја напушти функцијата Премиер. Тој дури им поднел и оставка !!! (Нив им поднел, ние го гласаме!!! Лудница!!! Бог види – људи не верују!!!). Тие му рекле НЕ, прво ќе влезе земјата во НАТО есеноска (ќе биде административно премостен проблемот со Шпанија), а потоа оставка и ОДГОВОРНОСТ што во превод значи затвор за него и најдиректните сторители сопружници Ременски и фризеројебачот Кирацовски. Плус, политичка и кривична одговорност за градоначалникот на Карпош, за Радмила Шекеринска и други…

Избори, 5-те амбасадори сакаат да НИ закажат (циркус, Божееее) со формирање Пржинска влада пред Нова Година.

Оваа информација, изворно ја има и спротивната страна, односно опозицијата.

Судбината на Грујо ќе ја има Црпко.  Јовче и Фросина Ременски  ќе се Миле Ми Текна, а  Кирацо ќе е Чавков.

Број 3. Бизнисменот кој во последен момент избегна приведување и притвор нарачан од Јанева, Заев и Ременковци (Кременковци) е Орце Камчев. Тој е евакуиран во соседна земја. Инаку, 5-те амбасадори кога разбрале дека се спрема апсење на Камчев, Јанушев и други, остро му забраниле на Заев да влегува во таква авантура.

Заклучок: Трите ангели, ќе го јадат од стратегијата направена во Четирите ангели, поддржана од петте амбасадори. 3, 4, 5, – Црпко да те ебе цел свет.

Мој совет: До ангелите, судиите, обвинителите, шарените, сдс-овците – КОГА СИ ПОТОНАТ У ГОМНА, НЕ ОТВОРАЈ УСТА.

Пишува: Миленко Неделковски за Дудинка.орг

Коментирај