Кој сопственик на фудбалски клуб е најбогат? Сигурно нема да погодите!

0
803

По долги години, сопственикот на Челзи, русинот Роман Абрамович, не е повеќе на врвот на листата најбогат сопственик на еден фудбалски клуб.

Работите се променија откако се појавија шеиците во фудбалот.

Но ниту тие не се сега на врвот на оваа листа. Но, дали сте слушнале за Диртих Матешич?

Станува збор за сопственикот на компанијата Ред Бул и сопственик на фудбалските клубови Red Bul Salzburg, Red Bul Лајпциг i Њујорк Red Bul.

dietrich

Интересно е тоа што овој човек едвај завршил школо. Има 68 години и уште од мали нозе важел за човек со дарба. Дипломирал дури по 10 години.

Сепак тоа што нас не интересира е неговото богатство кои се проценува ни помалку ни повеќе на 23 милијарди долари.

Веднаш зад него е сопственикот на Манчестер Сити, Мансур со 17 милијарди долари, додека Роман Абрамович е на третотот место со 10,8 милијадри долари.

Семејството Ањели на Јувентус е на четвртото место со 10,4 милијарди долари.

Коментирај