Јунајтед, Шалке и Рома со голем исчекор кон осминафиналето од Лига Европа

0
386

Во фудбалската Лига Европа синоќа заврши првата рунда од шеснаесетфиналните пресметки во кои фаворитите Манчестер Јунајтед, Шалке и Рома обезбедија голема предност и со едната нога се во следната фаза.

Нешто порано во текот на денот високи победа остварија Олимпик Лион и Ростов.

Резултати од првите средби во 1/16финалето од второто по квалитет клупско европско натпреварување:

Краснодар – Фенербахче 1:0,
Олимпијакос – Османлиспор 0:0,
Лудогорец – Копенхаген 1:2,
Гент – Тотенхем 1:0,
Ростов – Спарта Прага 4:0,
Селта Виго – Шахтјор Донецк 0:1,
Борусија Менхенгладбах – Фиорентина 0:1,
АЗ Алкмар – Олимпик Лион 1:4,
Астра – Генк 2:2,
Виљареал – Рома 0:4,
ПAOK – Шалке 0:3,
Манчестер Јунајтед – Сент Етиен 3:0,
Легија – Ајакс 0:0,
Хапоел Бир Шева – Бешикташ 1:3,
Атлетик Билбао – АПОЕЛ 3:2 и
Андерлехт – Зенит Ст. Петерсбург 2:0.

Реванш дуелите на програмата се на 22 и 23 февруари.

Коментирај