Јашари: Неверојатно е чувството да се биде првиот со златен медал за Македонија

0
350

Хамза Јашари од клубот Миоки, на Европскио Куп во Гиор, Унгарија, го освои првиот златен медал за Македонија. Оваа година за прв пат се интонираше Македонската химна на еден џудо настан организиран од Европската Џудо Унија.

– Неверојатно е чувството да се добие првиот македонски златен медал во кадетскиот Европски Куп. Тренирам џудо од седум години и од тогаш живеам за тоа. Никогаш не сум се обидел да се пронајдам во некој друг спорт, бидејќи тоа беше љубов на прв поглед. Моето семејство ме поддржа во ова најмногу, но тие не се интересираат за џудото колку што мене. Мојот прв натпревар беше во 2012 година, а сега имам златен медал. Ова е неверојатно. Се надевам дека ќе постигнам таков успех во блиска иднина, изјави Хамза.

Хамза мораше да освои пет борби за да стигне до најсјајниот медал. Прво, тој победи против со Гергели Габор (Романија), а вториот натпревар беше против Матушовиц Дан (Германија). Во полуфиналето, мораше да се бори против Италијанецот, Луиџи Центрачо, при што Хамза победи со 2 слични вазари. Конечно, во последниот натпревар за златен медал тој се соочи со Матео Чук (Германија).

Коментирај