Изненадување на врвот: Еве кои клубови најмногу профитирале на трансфер пазарот!?

0
215

Меѓународниот центарот за спортска статистика и истражување (ЦИЕС) објави извештај за билансот на клубовите во последните два трансфер периода.

Челзи има најдобри перформанси, најмногу поради ограничената забрана за трансфери минатиото лето. Билансот на „сините“ изнесуваше плус 205 милиони евра.

Тие продадоа 16 играчи за 250 милиони, а го купија само Матео Ковачиќ од Реал Мадрид за вкупно 45 милиони евра.

Исто така, во првите 10 најпрофитабилни клубови се најдоа: Бенфика (166 милиони), Ајакс (137 милиони), Спортинг Лисабон (92 милиони), Ред Бул Салцбург (75 милиони), Лил (69 милиони), Хофенхајм (69 милиони), Сампдорија (57 милиони), ПСВ (56 милиони) и Емполи (50 милиони).

Во најдобрите пет европски лиги, само француската Лига 1 има позитивен биланс од 106 милиони. Англиската Премиер лига достигна минус од 844 милиони евра.

Извор: Спортски.мк

Коментирај