Груевски во Унгарија на работна сесија со десничарските партии

0
813

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска присуствуваше на работен состанок со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан и со десничарските партии од Балканот.

На состанокот Груевски бил придружуван од Александар Николоски и Никола Попоски, а тема на работната сесија е интеграција на Балканот, постигнување на стабилност и глобалните предизвици со кој се соочува регионот.

Освен Груевски, на состанокот присуствуваа поранешниот премиер и претседател на словенечката демократска партија Јанез Јанша, Небојша Стефановиќ од Србија, поранешниот премиер на Албанија Сали Бериша, како и претставници од други политички партии.

Коментирај