Грција реагира бидејќи Македонија продолжува да го користи зборот „македонски“ производи

0
1308

Грција се посилно реагира за тоа што во Македонија продолжува да се користи сонцето од Вергина и за користење на зборот „македонски“ кога станува збор за трговските производи, пишува iefimerida.gr.

Според грчките медиуми ова била главна тема на разговорот на последната средба помеѓу новиот грчки амбасадор, Димитриос Јаннанакис, со министерот за надворешни Никола Димитров.

Иако според Договорот од Преспа, требаше да се формира заедничка комисија која ќе треба да го регулира користењето на брендот „Македонија“, грчките власти отворено веќе реагираат за нашето користење на овој термин.

Извор: лидер.мк

Коментирај