Ѓорческа со најдобар ранкинг на ВТА листата

0
601

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа од денеска го има најдобриот ранкинг во кариерата.

На најновата ВТА ранг листа Ѓорческа сега е рангирана на 182-то место.

Добрите настапи и пласманот во финалето на фјучрс турнирот во Тунис, на кој играше во финалето на Ѓорческа и донесе напредок од 20 позиции. Инаку, досега најдобар пласман на Ѓорческа и беше 187-то место на ВТА листата.

И во игра во двојки Ѓорческа го бележи најдобриот ранкинг, а сега е на 134.место.

Инаку, и натаму лидер на ВТА листата е Американката, Серена Вилијамс, а зад неа во „ТОП 5’’се: Анџелика Кербер,Каролина Плишкова, Симона Халеп и Доминика Цибулкова.

Коментирај